React vs Preact vs Svelte

  • React vs Preact vs Svelte
blogimg

React vs Preact vs Svelte

Kullanıcı arayüzleri oluşturmaya yönelik üç JavaScript kütüphanesi de (React, Preact ve Svelte) bazı önemli farklılıklara sahiptir.

Facebook, React olarak bilinen popüler ve iyi bilinen kütüphaneyi yarattı ve sürdürüyor. Sanal bir DOM kullanarak kullanıcı arayüzünü etkin bir şekilde güncelleyen oldukça büyük ve canlı bir topluluğa sahiptir.

React’in daha ince bir versiyonu olan Preact, daha küçük bir paket boyutuyla karşılaştırılabilir bir API sunmayı vaat ediyor. React ile karşılaştırılabilir ancak daha küçük bir kod tabanına sahip bir sanal DOM uygulaması kullanır.

Svelte, kullanıcı arayüzleri oluşturmak için React ve Preact’ten farklı bir yaklaşım benimseyen nispeten yeni bir pakettir. Svelte, bileşenleri sanal bir DOM kullanmak yerine DOM’u doğrudan güncelleyen bağımsız JavaScript modüllerine dönüştürmek için bir derleyici kullanır. Bu strateji sayesinde daha küçük paket boyutları ve daha hızlı çalışma zamanı performansı elde edilebilir.

Sonuç olarak, oldukça büyük bir topluluğa sahip, iyi bilinen ve yaygın olarak kullanılan bir kütüphane arıyorsanız React akıllıca bir seçim olacaktır. Taşınabilir bir ikame arıyorsanız Preact uygun bir seçenek olabilir. Yeni ve farklı bir şey arıyorsanız Svelte harika bir seçenektir.

Ayrıca,

Preact ve Svelte, HTML’ye benzer ancak veri bağlama ve olay işleme için ek yeteneklere sahip bir şablon sözdizimi kullanırken, React, JavaScript kodunuzda HTML benzeri öğeler oluşturmanıza olanak tanıyan bir JavaScript uzantısı olan JSX’i kullanır.

React, durum yönetimi için Redux ve istemci tarafı yönlendirme için React Router dahil olmak üzere üçüncü taraf kütüphaneler ve araçlardan oluşan oldukça büyük ve canlı bir ekosistem içerir. Preact ve Svelte için de üçüncü taraf kütüphaneler ve araçlar bulunmaktadır, ancak bu ekosistemler React’inki kadar gelişmiş ve köklü değildir.

React, Preact ve Svelte arasında en iyi seçenek, sonuçta bireysel gereksinimlerinize ve zevklerinize bağlı olacaktır. React’e ve ortamına zaten aşina iseniz React ile devam etmek daha kolay olabilir. Daha düşük paket boyutuna sahip hafif bir alternatif arıyorsanız Preact mükemmel bir seçenek olabilir. Kullanıcı arayüzleri oluşturmak için yeni ve orijinal bir yöntem arıyorsanız Svelte incelemeye değer olabilir.